آسانسور شیشه ای یا پنوماتیک با نام دیگری ( آسانسور خلاء) هم شناخته می شود. بسیار ارزان قیمت است و برای ساختمان های ۲ تا ۴ طبقه، مور استفاده قرار می گیرد. مدت زمان نصب این آسانسور یک الی سه روز می باشد. قطعات آسانسور پنوماتیکی، یک سیلندر مدور عمودی صاف از جنس ورق های شفاف یا رنگی پلی کربنات، با یک کابین کواکسیال که حرکت این کابین در جهت بالا و پائین از طریق مکش و فشار هوا انجام می شود. دنده پیستون به صورت کامل وکیوم و دارای مهر وموم می باشد ، کابین آسانسور توسط فشار هوا با حرکت جنبشی به سمت بالا برده می شود.

قدمت این آسانسور به سال ۱۹۸۹ باز می گردد. جان جانسون (John Johnson) و هنریکا جانسون (Henryka Johnson)  مخترعان این آسانسور می باشند. در میان سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ شکل جدی تری به خود گرفت و با گذر زمان ویژگی های آسانسور بادی توسعه داده شد و توانست سهم و جایگاهی در بازار آسانسور پیدا کند. بدین گونه فن آوری پنوماتیک و خلاء در ساختمان های کوتاه قرار گرفت در سال  2007  آسانسور پنوماتیکی توسط  خوانندگان مجله محصولات ساختمانیHanley Wood Maggazinesl به عنوان یکی از 100 محصول برتر تولید شده در این سال برگزیده شد.

 

آسانسور شیشه ای ، یا آسانسور خلاء چگونه آسانسوری است؟

 آسانسوری ارزان قیمت برای ساختمان های کوتاه ۲ تا ۴ طبقه، با نصب بسیار آسان، نصب آسانسور در مدت کوتاه یک روز الی سه روز با توجه به نوع و تعداد طبقات انجام می شود.

در ساختمان های تا ارتفاع حدود ۱۱ متر و از ۲ طبقه الی ۴ طبقه این آسانسورقابلیت نصب دارد.

ظرفیت های این آسانسور به شرح زیر است:

آسانسور ۱۶۰ کیلویی- قطر خارجی چاه آسانسور ۷۵cm- کابین قطر با۵۳cm و ارتفاع ۲۰۰۵cm

آسانسور ۲۰۶ کیلویی- قطر خارجی چاه آسانسور ۹۴cmکابین- قطر با ۸۲cm و ارتفاع ۱۹۵cm

آسانسور ۲۳۸ کیلویی – قطر خارجی چاه آسانسور ۱۳۲cm- کابین قطر با و ۱۱۰cmارتفاع۲۰۰۷cm

سرعت آسانسور خلاء یا آسانسور بادی حدود ۶ متر در دقیقه می باشد.

آسانسور بادی یا آسانسور پنوماتیکی کابین شفاف شیسه ای دارد که حرکت بالا و پائین را بدون نیروی محرکه مرئی انجام می دهد.

ظرفیت حمل آسانسور پنوماتیک به چه شکل است:

۱- آسانسور ۱ نفره ،مدل۷۵۰(ارتفاع۲۰۰سانتیمتر*قطر خارجی چاه آسانسور ۷۵ سانتیمتر* قطر کابین۵۳ سلنتیمتر* (ظرفیت ۷۵ کیلوگرم)

۲- آسانسور ۲ نفره ،مدل۹۳۳(ارتفاع۲۰۰سانتیمتر* قطر خارجی چاه آسانسور ۹۸ سانتیمتر* قطر کابین۸۲ سلنتیمتر*(ظرفیت ۱۵۰ کیلوگرم)

۳- آسانسور ۳ نفره ،مدل۱۳۱۶(ارتفاع۲۰۰سانتیمتر* قطر خارجی چاه آسانسور ۱۳۸ سانتیمتر* قطر کابین۱۱۰سلنتیمتر*(ظرفیت ۲۲۵ کیلوگرم)

یکی از مهم ترین ویژگی های این آسانسور،  سرویس و نگهداری آن می باشد که هیچ احتیاجی به روغن و گریس و مواد نفتی ندارد و اصلا به خاطر این موارد به هزینه ای هم نیاز ندارد.  بازدید این آسانسور هر ۴ سال بکبار می باشد.

آسانسور پنوماتیک به کمک فن آوری نوین، انقلابی در صنعت آسانسورهای کوچک و کوتاه مسیر بوجود آورده و آسانسوری ، منحصر به فرد  است و با طبیعت و محیط زیست سازگاری دارد. ، یکی از مزایای این آسانسور این است که در مسیربازگشت به پائین اصلا از انرزی برق استفاده نمی کند.

 اگر برق قطع شود به آرامی به طبقه همکف بازگشته و بدون نیاز به حضور فرد متخصص درب آسانسور بدون هیچ مشکلی باز می شود و مسافر بدون هیچ پونه ترس و دلهره می تواند از کابین خارج شود.

 

مزایای آسانسور شیشه ای (وکیوم) 

قابلیت نصب در همه فضاهای هندسی و مناسب برای صندلی چرخدار

دارای کابین شفاف شیشه ای با نمای ۳۶۰ درجه

ایمن و جدید

توانایی نصب در مدت کوتاه

قابلیت نصب و اجرا از ۲ الی ۴ طبقه از ۱ الی ۳ نفر

توانایی راه اندازی با برق تک فاز و سه فاز

بدون نیاز به موتورخانه

اسانسور پنوماتیک چگونه کار می کند؟

آسانسور پنوماتیک ترکیب شده از یک سیلندر مدور عمودی صاف که جنس آن از ورق های شفاف یا رنگی پلی کربنات، با یک کابین کواکسیال که حرکت این کابین در جهت بالا و پائین از طریق مکش و فشار هوا انجام می دهد، می شود.

چاه و آسانسور پنوماتیک :

۱- کابین و فلش قرمز منطقه فشار آتمسفر

۲- بالای کابین و فلش سبز منطقه کم فشار

۳- رنگ زرد بالا محل اتصال سیستم مکش هوا

هنگام بازگشت آسانسور به طرف پائین، دریچه های تنظیم خروج هوا به صورت خودکار و اتوماتیک جهت تعادل و تنظیم پائین آمدن کابین، سرعت بازگشت را کنترل می کند.

درب های طبقات این آسانسور به گونه ای طراحی شده اند، که بعد از بسته شدن به صورت هوشمندانه  در حالت وکیوم قرار می گیرند و مقاومت کافی در برابر فشار هوا را دارند.

یکی از ویژگی های جالب آسانسور شیشه ای بدون صدا بودن آن است، خصوصا وقتی تجهیزات پمپ خلاء در خارج از ساختمان مستقر شود.

تجهیزات آسانسور بادی، یا آسانسور پنوماتیک، شامل سیلندر بیرونی یا همان شفت یا چاه آسانسور، معمولا از یک استوانه لوله ای شفاف ساخته می شود که دربین ساختار آلومینیومی ویژه محصور می شود و قطعات دیوار مدور شیشه ای که از ورق پلی کربنات ساخته شده، این ورق ها دارای مقاطع مدولار بوده و به راحتی بر روی یکدیگر متصل می شوند.

جنس سقف و پوشش چاه پیش ساخته، از فولاد و با دریچه های ویژه کانال مکش هوا می باشد. کابین آسانسور خلاء در داخل این سیلندر بر روی ریلها حرکت می کند و ریل آسانسور در واقع خود بخشی از ساختار فلزی حمایتی سیلندر چاه هستند.

آسانسور پنوماتیک

دیوارهای کابین آسانسور شیشه ای ، از جنس ورقهای شفاف پلی کربنات هستند و با فقل مکانیکی مجهز شده اند.

سیستم محرک آسانسور بادی که همان سیستم مکش هوا است،تشکیل شده از پمپ وکیوم و توربین به ابعاد تقریبی ۷۵X45X55، و سوپاپ و جعبه سیتم کنترل برد PVE .

بسته به نوع آسانسور، انتقال هوا از طریق دو لوله به جداگانه از پلی کربنات یا مواد PVC و  الیاف شیشه یا فلزی با قطر حدود ۱۲cm در قطعات ۱۰ متری ، انجام می شود.